Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Wielickich seniorów spacer po cmentarzu Rakowickim

21 sierpnia wieliccy seniorzy udali się ponownie do Krakowa. Celem był cmentarz Rakowicki, na którym spoczywa wiele osobistości świata kultury i sztuki. Była to już kolejna wycieczka zorganizowana przez wielicką bibliotekę w ramach Wakacyjnego Klubu Seniora

Cmentarz Rakowicki to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce. Został otwarty w styczniu 1803 roku. Zajmuje powierzchnię 42 ha i jest tu około 75 tysięcy grobów. To miejsce pochówku, zarówno zwykłych mieszkańców Krakowa, jak i zasłużonych obywateli miasta: artystów, naukowców, działaczy niepodległościowych, powstańców oraz przedstawicieli znanych rodów szlacheckich.

Po rakowickim cmentarzu seniorów oprowadzał krakowski przewodnik Wojciech Zabielski. Przy każdym odwiedzanym grobie lub grobowcu opowiadał o osobach tam spoczywających i ich życiu. Pokazał grób rodzinny Wodzickich, grobowiec rodzinny Żeleńskich, Kossaków, Lucjana Rydla, Piotra Michałowskiego, Heleny Modrzejewskiej i Józefa Mehoffera. W alei zasłużonych seniorzy w ciszy skupili się przy grobie Marka Grechuty, Jerzego Bińczyckiego, Piotra Skrzyneckiego czy Ludwika Jerzego Kerna. Byli na grobie poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej, reżysera Tadeusz Kantora czy wszystkim znanego muzyka Zbigniewa Wodeckiego. Podziwiano grobowiec Ignacego Daszyńskiego i Jana Matejki. Uwieńczeniem spaceru było dotarcie do grobowca rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich, gdzie spoczywają rodzice Jana Pawła II.

IS_DSC01468 (Copy) IS_DSC01461 (Copy) IS_DSC01456 (Copy) IS_DSC01449 (Copy) IS_DSC01444 (Copy) IS_DSC01422 (Copy) IS_DSC01419 (Copy)

Biblioteka Publiczna w Wieliczce

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!