Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Deklaracje VAT tylko elektronicznie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce informuje, że od 1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie nowy zapis ustawy o podatku od towarów i usług obligujący wszystkich podatników składających deklaracje VAT do składania ich wyłącznie w formie elektronicznej poprzez system E-Deklaracje oraz prowadzenia ewidencji VAT za pomocą programów komputerowych ? zgodnie z art. 109 ust. 8a w związku z art. 99 ust.11b ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. z 2017 poz 1221 z p.zm.). Obowiązki te powiązane są z obowiązkiem przesyłania przez wszystkich podatników VAT od 01.01.2018 r. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
Składanie deklaracji VAT przez Internet może się wydawać utrudnieniem dla osoby rozliczającej się, jednakże niesie ze sobą także kilka istotnych korzyści:
? Portal podatkowy, którego częścią jest system e-Deklaracje, jest czynny 24 godziny na dobę.
Złożyć deklarację można zatem o każdej porze, bez konieczności wychodzenia z domu i tracenia czasu w kolejce do okienka w urzędzie czy na poczcie,
? elektroniczna forma rozliczenia to mniejsze nakłady na materiały biurowe czy miejsce do przechowywania dokumentacji,
? dokumenty podatnika znajdują się w jednym miejscu, w ustalonym chronologicznie porządku,
? dokument przesłany elektronicznie otrzymuje automatycznie urzędowe potwierdzenie odbioru i wymaga jedynie sprawdzenia czy UPO zostało wygenerowane,
? w przypadku osób fizycznych nie wymaga podpisu elektronicznego.
Mogą go zastąpić dane autoryzacyjne: NIP/PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia i kwota przychodu z deklaracji PIT za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji albo wartość ?0? (zero), gdy za ten rok podatkowy nie złożono zeznania.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce zachęca Podatników do składania deklaracji VAT w formie elektronicznej już od miesiąca października 2017.
Stosując taką formę składania deklaracji już dziś zyskują Państwo komfort polegający na spokoju związanym z nabyciem i swobodnym stosowaniem nowej umiejętności. Pozwoli to na bezstresowe składanie deklaracji VAT w momencie gdy elektroniczna forma ich składania będzie obowiązkowa. Ograniczy to również ewentualny problem narażenia się na sankcje karno-skarbowe za złożenie deklaracji w niewłaściwej formie lub po terminie, po dniu 01.01.2018 r.
Wszelkich potrzebnych informacji udzielą pracownicy Urzędu Skarbowego lub znajdą je Państwo pod adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

Opracowanie: Iwona Bobrowska-Jaworska
Ekspert Skarbowy
Jarosław Świerkosz
Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej
i Wymiany Informacji Międzynarodowej
Urząd Skarbowy w Wieliczce

Dodaj komentarz