Jeszcze do niedawna nie dopuszczaliśmy myśli, że kuchnie można dekorować podobnie jak inne wnętrza domowe. Płytki ceramiczne to był szczyt możliwość dekoracyjnych i zwykle na tym poprzestawaliśmy. Jeżeli kuchnia miała sprzęt gazowy, to mieliśmy wystarczająco dużo kłopotu z osadem ze spalającego się gazu i nie w głowie nam była dekoracja. Teraz to się zmieniło, zwłaszcza od czasu, kiedy powszechne stały się kuchnie i piecyki elektryczne.
Współczesna kuchnia jest suchym, czystym i jasnym pomieszczeniem, w którym chcemy czuć się dobrze, bo przecież spędzamy tam sporo czasu. Kuchnia jest miejscem nie tylko do przygotowywania posiłków, ale również na szybką kawę lub pogaduch z przyjaciółką. Musi być przyjemna w odbiorze, dlatego ważne są dodatki w postaci dekoracji. Dekoracją mogą być fototapety, które w kuchni znajdują szersze zastosowanie niż na przykład w salonie lub sypialni. Oczywiście podstawowym miejscem do naklejania fototapety w kuchni jest ściana, na której nie ma mebli, co najwyżej stoi stół. Często spotykanym sposobem wyklejania fototapety jest wykorzystanie całego wolnego miejsca na kuchennych ścianach. Jest to pożądane również z innych względów, nie tylko dekoracyjnych. Na fototapety w kuchni często stosowane są motywy, które nie tylko dekorują, ale wywołują pewne złudzenia optyczne, polegające na sprawianiu wrażenia, że kuchnia jest większa niż w rzeczywistości (https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-kuchni/). Wrażenie jest pełne, jeśli nie ma możliwości spojrzenia na fragment ściany, który nie jest zaklejony fototapetą. Jakie motywy wówczas stosować? Są one zwykle nazywane fototapetami 3d, ponieważ dają wrażenie dużej przestrzeni.
A co zrobić jeśli nie chcemy dużej fototapety na ścianie? Możemy wówczas powiesić obraz drukowany na płótnie (https://fototapety.art/dekoracje/obrazy-do-salonu/), nawet z takim samym motywem, którego nie chcieliśmy na fototapecie. Obrazy maja tę zaletę, że mogą wisieć w centralnym miejscu ściany, nie zasłaniane przez meble lub sprzęt. Zmieniając wymiary obrazu możemy dopasować go do każdej ściany, a raczej do pustego miejsca na ścianie, które chcemy zapełnić. Zmiana wymiarów, to również zmiana proporcji, można zdecydować się na obraz w orientacji poziomej, pionowej lub kwadratowy. O ile obraz nie jest narażony na uszkodzenia, to fototapeta w ciasnej kuchni już tak. Dlatego warto ją laminować w celu ochrony przed zarysowaniem lub zachlapaniem. Co więcej, laminowana fototapeta staje się zmywalna.
Poza tradycyjnym sposobem wykorzystania fototapety, w kuchni można wykorzystać ją do oklejania frontów mebli oraz niektórych sprzętów, głównie lodówki. Oczywiście do tego celu trzeba zakupić fototapetę samoprzylepną, również laminowaną. Trzeci sposób to wykorzystanie fototapety zamiast płytek ceramicznych w przestrzeni między szafkami stojącymi lub wiszącymi. W ostateczności może to być zwykła fototapeta laminowana, ale częściej stosuje się fototapetę samoprzylepną. Oczywiście fototapety samoprzylepnej nie klei się na ścianę, tylko na szybę, która chroni ją przed zniszczeniem.
Nie mamy pomysłu jak wykorzystać fototapety lub obrazy w kuchni? Poszukajmy inspiracji w internecie, znajdziemy bardzo ciekawe rozwiązania, do naśladowania w naszym mieszkaniu.
Dodaj komentarz