Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Zima w Tatrach ? czy wychodzić na szlak?

Zimą, kiedy górskie szlaki są obsypane śniegiem, wydają się szczególnie kuszące dla turystów. Ale uwaga! Piękno jest często zdradliwe, a niewprawieni turyści powinni zachować ostrożność, szczególnie gdy celem ich wyprawy są Tatry.

Otwarte szlaki  

Polskie Tatry w okresie zimowym charakteryzują się otwartymi szlakami (tych zamkniętych jest niewiele: Morskie Oko ? Świstówka ? Dolina Pięciu Stawów Polskich; Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki; Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią). Trzeba jednak pamiętać, że wiele tatrzańskich ścieżek wielu osobom nawet latem sprawia kłopoty, a co dopiero w momencie, gdy wieje silny wiatr, temperatura osiąga -20 stopni Celsjusza, a droga jest przykryta warstwą świeżego śniegu. W takich warunkach nawet 2-kilometrowy odcinek płaskiej drogi, może okazać się zwodniczy i wyczerpujący.

Jak przygotować się do zimowej wyprawy w Tatry?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w górach panuje inny klimat niż chociażby w miastach, dlatego nawet jeśli np. w Katowicach czy Krakowie nie ma śniegu, to w Tatrach na pewno będzie. Do ekwipunku należy więc podejść odpowiedzialnie. W wyposażeniu nie powinno zabraknąć ochraniaczy na nogi (tzw. stuptutów), a w przypadku wycieczek na szlaki powyżej schronisk ? czekanów i raków. W plecaki powinny znaleźć się: termos z ciepłą herbatą (najlepiej osłodzoną), dodatkowa para rękawiczek, jeszcze jeden sweter, folia NRC, a także latarka, mapa, kompas i powerbank. W pełni skompletowany sprzęt nie zastąpi jednak doświadczenia. Jeśli wybierasz się po raz pierwszy w Tatry zimą, dobrze się do tego przygotuj. Z pewnością przydadzą ci się takie umiejętności jak: chodzenie w rakach czy hamowanie czekanem, czego warto nauczyć się w niższych partiach gór lub pod okiem osoby doświadczonej, np. wykwalifikowanego przewodnika.

Zimą w Tatrach bardzo łatwo jest się zgubić ? oznakowanie jest przykryte śniegiem lub lodem, a okolice przyprószone śniegiem wyglądają zupełnie inaczej niż w momencie, kiedy tego śniegu nie ma: nawet dobrze Ci znane miejsce może się więc zupełnie zmienić.

Przed wyruszeniem na szlak zawsze dobrze jest zostawić informację o tym, gdzie się wybierasz w miejscu zakwaterowania (wraz z przybliżoną godziną planowanego powrotu), nieważne czy jest to apartament w Zakopanem zarezerwowany last minute, hotel czy kwatera prywatna w Białce Tatrzańskiej. Dzięki temu, jeśli nie wrócisz o odpowiedniej porze, będzie ktoś, kto rozpocznie poszukiwania.

Zawsze przed wyruszeniem na szlak, sprawdź przewidywaną pogodę. Ważne jest to też, aby wiedzieć, jaki jest stopień zagrożenia lawinowego: mimo że od 4. bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego przestają być sprzedawanego, to jednak już przy 2. trzeba mieć się na baczności, ponieważ widoczność jest znacznie ograniczona.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zawsze kiedy wybierasz się na tatrzański szlak zimą, bądź odpowiedzialny. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w wędrówkach po zaśnieżonych górach, lepiej zabierz ze sobą kogoś doświadczonego. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu, zrezygnuj ze szlaków powyżej schronisk. Pamiętaj, że nawet prosta droga w warunkach zimowych może okazać się nie lada wyzwaniem.

VisitZakopane.pl
ul. Jagiellońska 36, 34-500 Zakopane
Tel. +48 600 49 49 49

Dodaj komentarz