Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Budujemy oczko wodne

Oczko wodne w ogrodzie kusi wielu właścicieli domów. Woda zawsze cieszy oko, jest symbolem natury, do której człowiek instynktownie dąży. Zatem jeżeli tylko można, warto zbudować sobie choćby niewielkie oczko wodne w ogrodzie. Niektórych przeraża nadmiar pracy, związany chociażby z pielęgnowaniem roślin i ryb. Decydują się oni zatem na prostszą w obsłudze fontannę. Jednak oczko wodne jest bardziej naturalnym elementem ogrodu. Wystarczy o nie zadbać, a będzie cieszyć oczy przez większą część roku. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi obowiązkami, wynikającymi z posiadania oczka wodnego. Jeżeli zainwestuje w profesjonalny sprzęt, zadanie to na pewno będzie prostsze.

Przy budowie oczka wodnego należy wziąć pod uwagę głównie takie czynniki, jak:

  • lokalizacja oczka,
  • głębokość wody,
  • powierzchnia oczka,
  • gatunki roślin i ryb żyjących w oczku.

Lokalizacja to podstawa

Rozsądne ulokowanie oczka w ogrodzie to połowa sukcesu. Także wówczas gdy chce się ograniczyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli oczko zbuduje się z dala od drzew, nie trzeba będzie co chwilę usuwać z niego opadających liści. Gnijąc zanieczyszczają wodę, a dodatkowo ograniczają jej przejrzystość, zabierają rybom i roślinom światło, a także burzą estetykę oczka wodnego. Brak drzew w pobliżu to znacznie mniej pracy latem i jesienią. Oczko dobrze jest też umieścić w rogu ogrodu lub gdzieś z boku. Chodzi o to, aby po przydomowej przestrzeni można było poruszać się bez żadnych utrudnień. Alternatywą pozostaje zbudowanie na oczku wodnym mostu lub kładki. Jednak sąsiedztwo płotu ma tę dodatkową zaletę, że zapewnia cień i ogranicza przenikanie promieni słonecznych. Powodują one podniesienie temperatury wody, co w czasie letnich upałów może być groźne głównie dla żyjących w oczku ryb. Nieco zacienione miejsce to także rozwiązanie ograniczające parowanie wody z oczka. Taka lokalizacja przekłada się na rzadsze jej uzupełnianie.

Głębokość i powierzchnia oczka

Głębokość oczka wodnego wpływa na jego estetykę, ale także zakres prac pielęgnacyjnych. Przykładowo płytkie przydomowe stawiki wymagają znacznie częstszego oczyszczania wody. Takie zbiorniki szybciej ulegają wpływowi niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak chociażby wysokie temperatury. Woda w płytkim oczku wymaga systematycznego uzupełniania, a ponadto jej temperatura może w krótkim czasie się podnieść. Ponadto jeżeli planuje się trzymanie w oczku ryb, wówczas zbiornik ten musi mieć głębokość co najmniej pół metra. A najlepiej jeżeli będzie to około dwa razy więcej. Natomiast powierzchnia oczka jest ważna z uwagi na jego wygląd, ale także praktyczne aspekty, dotyczące czyszczenia zbiornika, filtrowania wody i jej uzupełniania. Oczko mniejsze niż cztery metry kwadratowe nie będzie wyglądało estetycznie. Poza tym trudno stworzyć w nim dobre warunki dla roślin i ryb. Z kolei zbiornik bardzo duży wymaga większego zaangażowania w usuwanie obumarłych roślin czy zbieranie liści z powierzchni wody. Jej filtrowanie to także wyzwanie, ale na szczęście do nabycia jest wytrzymała i wydajna pompa do oczka wodnego o znacznej powierzchni. Takie urządzenie radzi sobie z dużymi stawami oraz zbiornikami o nietypowej konstrukcji, jak chociażby te o różnych poziomach i spadkach wody.

Rośliny i ryby

W niemal każdym oczku wodnym znajdują się rośliny. Dzięki nim nie tylko wygląda ono lepiej, ale można także zadbać o optymalne warunki pod wodą. Rośliny dzieli się na podwodne, pływające oraz sadzone przy brzegu. Każdy gatunek ma tu rolę do odegrania, wspólnie tworzą piękny widok i sprawiają, że w pobliżu oczka wodnego chce się przebywać. Ryby natomiast nie są obowiązkowe. Warto jednak wpuścić do oczka przynajmniej kilka, pamiętając że ich liczba musi być dostosowana do wielkości zbiornika.

Dodaj komentarz