Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Bezpieczny internet

Polacy coraz chętniej wykorzystują możliwości jakie daje im Internet. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy, ale także do robienia zakupów. 
Dzięki sklepom internetowym i aukcjom mamy możliwość kupowania wielu rzeczy bez wychodzenia z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas. Niestety, coraz częściej zdarza się, że klienci wirtualnych aukcji czy sklepów padają ofiarami oszustów. Oszustwa internetowe stanowią przeważającą grupę przestępstw, która w bardzo szybkim tempie się rozwija i ewoluuje w coraz bardziej złożone formy. Dlatego robiąc zakupy przez Internet musimy pamiętać, że wykorzystują go również ludzie nieuczciwi. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedającego w sposób legalny.
Decydując się na zakupy w sieci należy unikać tzw. superokazji ewentualnie zawsze dobrze je sprawdzać. Kupując na aukcji internetowej przeczytajmy wcześniej komentarze o sprzedającym. Ostrożność należy zachować do końca, także po otrzymaniu wiadomości o wygraniu aukcji. Trzeba dokładnie sprawdzić, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego nadawcy, zwłaszcza, gdy podany jest w niej numer konta, na które mamy przelać należność.
Podobnie należy postąpić robiąc zakupy w wirtualnym sklepie, zwracając uwagę czy sklep podaje swój adres, numer telefonu, a także NIP i REGON. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Zazwyczaj można skorzystać też z możliwości zamówienia towaru z opcją płatności przy odbiorze. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi, a kupując telefon komórkowy pytajmy o ładowarkę i dowód zakupu. Telefony pochodzącez przestępstwa zazwyczaj sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji.
Bardzo często sprawcy oszustw internetowych posługując się ogólnie dostępnymi usługami internetowymi wprowadzają ofiary w błąd celem wyłudzenia wrażliwych danych osobowych lub finansowych, tj. numeru karty kredytowej, hasła, loginów, numerów PIN. Są to dane, które pozwalają przejąć posiadane pieniądze, lub wirtualną tożsamość, co pośrednio może prowadzić też do utraty pieniędzy, a także może narazić ofiarę na utratę dobrego imienia itp. Często ofiara oszustwa dostaje wiadomość e-mail, mówiącą, aby się zalogować i potwierdzić swoje dane bankowe, dane do konta e-mail ewentualnie aby podać login czy hasło. Powinno to wzbudzić naszą czujność ponieważ banki czy legalnie działające firmy nie żądają podawania takich informacji. Pomocnym może być również korzystanie z regularnie aktualizowanych programów antywirusowych, także w telefonach komórkowych.
Oszuści wykorzystując wyżej opisane metody wyłudzają też dane dotyczące kont poczty elektronicznej, portali społecznościowych, czy też gier on-line.
Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności staniemy się ofiarą oszustwa, należy jak najszybciej powiadomić administratorów danego portalu i zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją np. dowód przelewu na konto bankowe i korespondencję e-mailową, a następnie zgłosić się do jednostki Policji.
Tomasz Joniec
komendant Komisariatu Policji w Niepołomicach
(Źródło: Gmina Niepołomice)

Dodaj komentarz