Aromaterapia: Jak działa i jakie przynosi korzyści?
– Jak to działa aromaterapia?
– Jakie daje korzyści?
– Fakty i mity
– Na co pomaga?
– Popularne oleje i zioła
– Kogo pytać o radę?
– Skutki uboczne
– Podsumowanie
Czym jest aromaterapia?
Aromaterapia to holistyczny zabieg leczniczy, który wykorzystuje naturalne ekstrakty roślinne w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Czasami aromaterapię nazywa się terapią olejkami eterycznymi.
Aromaterapia wykorzystuje olejki eteryczne leczniczo, w celu poprawy zdrowia ciała, umysłu i ducha. Wzmacnia zarówno zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Aromaterapia jest formą ziołolecznictwa, które jest znane ludzkości od setek a może nawet tysięcy lat.
Aromaterapia jest uważana zarówno za sztukę, jak i naukę (wywodzi się z tak zwanej medycyny naturalnej). Jednakże ostatnio aromaterapia zyskała większe uznanie w dziedzinie nauki i medycyny akademickiej. Prawdopodobnie przez powrót do łask naturalnych sposobów leczenia. Tradycyjne metody konwencjonalnej medycyny coraz częściej są kojarzone z niebezpiecznymi skutkami ubocznymi oraz wątpliwą skutecznością, stąd prawdopodobnie zainteresowanie naturalnymi metodami.
Jak długo trwa aromaterapia?
Ludzie stosowali aromaterapię od tysięcy lat. Starożytne kultury w Chinach, Indiach, Egipcie oraz innych zakątkach ziemi zamykały aromatyczne składniki roślinne w żywicach, balsamach i olejach. Te naturalne substancje były wykorzystywane do celów medycznych jak i religijnych. Dziś, dzięki wielu badaniom naukowym wiemy, że owe substancje mają zarówno fizyczne, jak i psychiczne działanie.
Destylacja olejków eterycznych jest przypisywana Persom z X wieku, chociaż praktyka ta mogła być stosowana przez długi czas zanim Persowie opracowali swoje metody. Pierwsze informacje o destylacji olejków eterycznych opublikowano w XVI wieku w Niemczech. W XIX wieku również Francuscy lekarze rozpoznali potencjał olejków eterycznych w leczeniu wielu chorób.
Jednak w XIX wieku lekarze, dzięki postępowi nauki i przemysłu, skupili swoją uwagę na syntetycznych substancjach leczniczych otrzymywanych na drodze kontrolowanych reakcji chemicznych. Trzeba pamiętać jednocześnie że wiele z tych syntetycznych substancji było wzorowanych na swoich naturalnych odpowiednikach. Pomimo tego że syntetyczne leki zadomowiły się na dobre w medycynie i wypierały naturalne odpowiedniki, Francuscy i Niemieccy lekarze nadal chętnie używali naturalnych środków.
Termin ?aromaterapia? został ukuty przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice Gattefossé w książce z 1937 roku. Już wcześniej odkrył on leczniczy potencjał lawendy w leczeniu oparzeń.
Jak działa leczenie aromaterapeutyczne?
Aromaterapia działa poprzez zmysł węchu oraz wchłanianie przez skórę (i płuca!) za pomocą takich produktów jak:
– dyfuzory
– inhalatory (waporyzatory)
– sole do kąpieli
– oleje do ciała, kremy lub płyny do masażu lub do stosowania miejscowego
– sauny parowe do twarzy
– gorące i zimne okłady
– gliniane maski
Każdej z powyższych metod można używać samodzielnie, lub w dowolnej kombinacji. Przy czym warto zauważyć że metoda aromaterapii z wykorzystaniem waporyzatorów do inhalacji ziół jest szczególnie efektywna, wygodna i przyjemna.
Dostępnych jest prawie sto rodzajów olejków eterycznych.
Olejki eteryczne są dostępne online, w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych ulicznych supermarketach. Ważne jest, aby olejki kupować od renomowanego producenta. Dzięki temu kupujesz produkt wysokiej jakości, który jest w 100% naturalny i sprawdzony. Olejek aromatyczny nie powinien zawierać żadnych dodatków ani składników syntetycznych.
Każdy olejek eteryczny ma szereg unikalnych właściwości leczniczych, zastosowań oraz efektów. Połączenie olejków eterycznych w celu stworzenia synergicznej mieszanki daje jeszcze ciekawsze efekty i potęguje efekt końcowy.
Korzyści z aromaterapii
Aromaterapia ma szereg korzyści, oto niektóre z nich:
– może uśmierzać ból
– poprawia jakość snu
– zmniejsza stres i niepokój
– łagodzi bóle stawów
– zmniejsza bóle głowy i migreny
– złagodzi skutki uboczne chemioterapii
– złagodzi dolegliwości związane z porodem
– zwalcza bakterie, wirusy lub grzyby
– poprawia trawienie
– może zwiększyć odporność organizmu na infekcje
Niepotwierdzone roszczenia
Dowody naukowe na skuteczność aromaterapii są dość ograniczone. Brakuje badań wspierających stosowanie aromaterapii w leczeniu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, chorób serca oraz wielu innych schorzeń.
Na jakie schorzenia aromaterapia może pomóc?
Aromaterapia ma potencjał leczenia wielu chorób:
– astma
– bezsenność
– zmęczenie
– zapalenia
– neuropatia obwodowa
– problemy menstruacyjne
– łysienie
– rak (brak konkretnych badań potwierdzających tą tezę)
– zaburzenia erekcji
– artretyzm
– klimakterium
Powyższe to dolegliwości, na które przynajmniej teoretycznie, aromaterapia może pomóc, lub przynajmniej wspomóc konwencjonalne leczenie. Istnieją pewne dowody anegdotyczne, jednak twardych dowodów naukowych brak.
Najpopularniejsze oleje aromaterapeutyczne
Według National Association for Holistic Aromatherapy najbardziej popularne olejki eteryczne to:
– clary Sage
– cyprys
– eukaliptus
– koper włoski
– pelargonia
– imbir
– helichrysum
– lawenda
– cytrynowy
– trawa cytrynowa
– mandarynka
– neroli
– paczula
– mięta pieprzowa
– rumianek rzymski
– róża
– rozmaryn
– drzewo herbaciane
– wetiwer
– ylang ylang
Wszystkich tych olejków możesz użyć na wiele sposobów. Na przykład, dodaj je do balsamów do ciała lub olejów nośnych, a następnie zastosuj je miejscowo. Możesz także rozpylać oleje w całym pomieszczeniu, lub dodawać je do kąpieli. Kolejną metodą jest stosowanie suszu ziół do aromaterapii z których są wytwarzane olejki. Jest to jeszcze bardziej naturalna metoda ponieważ substancje eteryczne są uwalniane bezpośrednio z materiału roślinnego, a nie z olejku. Dzięki vaporyzatorom do aromaterapii substancje eteryczne trafiają od razu do twojego organizmu przez płuca. Jest to jedna z najlepszych metod aromaterapii.
Wybór dostawcy olejków eterycznych i ziół do aromaterapii
Zalecaną drogą jest spotkanie się z certyfikowanym aromaterapeutą, zwłaszcza, gdy zaczynasz z aromaterapią lub masz konkretne problemy, które chciałbyś rozwiązać. Aromaterapeutów można znaleźć za pomocą Internetu lub dzięki prasie lokalnej. Polecanym źródłem ziół do aromaterapii jest serwis VapeFully, który również posiada szeroki wybór waporyzatorów do aromaterapii.
Podczas konsultacji z aromaterapeutą odpowiesz na pytania i porozmawiasz o swoim stylu życia i zdrowiu. Wspólnie możecie opracować indywidualny plan leczenia.
Ponieważ aromaterapia jest terapią uzupełniającą, należy porozmawiać z lekarzem rodzinnym przed rozpoczęciem sesji. W ten sposób terapia olejkiem eterycznym może być dostosowana do twojej dotychczasowej terapii konwencjonalnej.
Skutki uboczne
Większość olejków eterycznych jest bezpieczna w użyciu. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które należy podjąć podczas ich używania, a także działania niepożądane, o których należy pamiętać, zwłaszcza jeśli bierze się leki na receptę.
Nie stosuj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę!
Pamiętaj aby olejki rozcieńczać specjalnymi olejami ?nośnikami?. Pamiętaj, aby wykonać test na skórze przed użyciem olejków eterycznych. Ponieważ olejki eteryczne cytrusów mogą podrażniać skórę, należy unikać ich stosowania na miejsca narażone na promienie słoneczne.
Dzieci i kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny ostrożnie stosować olejki eteryczne i pod nadzorem lekarza. Nie wolno połykać olejków eterycznych.
Efekty uboczne stosowania olejków eterycznych obejmują:
– wysypki
– ataki astmy
– bóle głowy
– reakcje alergiczne
– podrażnienie skóry
– nudności
Używaj olejków eterycznych z ostrożnością, jeśli masz:
– katar sienny
– astmę
– padaczkę
– wysokie ciśnienie krwi
– wypryski
– łuszczycę
Podczas testowania olejków eterycznych zwróć uwagę na to, jak różne oleje i metody ich stosowania wpływają na twoje samopoczucie i organizm.
Zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia aromaterapeutycznego. Pamiętaj, że aromaterapia ma być terapią uzupełniającą. Nie ma na celu zastąpienia żadnego zatwierdzonego przez lekarza planu leczenia.
Ja mam astmę alergiczna i teraz to dla mnie najgorszy okres. Biorę leki wziewne, mam darmowa aplikację Apsik żeby monitorować co pyli oraz jakość powietrza i jak jest źle to nie wychodzę z domu ale i tak wydaje mi się ze z roku na rok astma dokucza mi bardziej. Od dzisiaj spróbuje też aromaterapii.