Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Mycie samochodu – podstawa dbania o pojazd nie taka oczywista

Podstawą dbania o samochód jest jego mycie. Nawet i tak prostą czynność możemy jednak wykonywać nieprawidłowo narażając lakier na wizerunkowe szkody.

Myjnia ręczna, bezdotykowa, detailingowa, automatyczna, w końcu czyszczenie samodzielne. Możliwości jest kilka. Każda ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć. Dla zachowania odpowiedniego połysku zaleca się mycie auta co najmniej raz na miesiąc.

Dalsza część artykułu poniżej...

Najświeższe wiadomości z regionu
prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Detaliczne czyszczenie się opłaca

Na początek skupmy się na segmencie usług detailingowych. Czym różni się mycie w tej technologii od czyszczenia ręcznego?

Jest bardziej precyzyjne niż to w klasycznej myjni ręcznej. Nie pozostawia nawet mikro-rys, które widać pod światło, zwłaszcza po bezdotykowym umyciu pojazdu. Dzięki stosowaniu piany aktywnej (prewash) z neutralnym odczynem pH mamy gwarancję zachowania właściwej warstwy lakieru i plastików w nadwoziu. Po umyciu detailingowym i zastosowaniu właściwych preparatów przychodzi czas na osuszenie i mycie końcowe.

Myjnia ręczna – szczotką z naturalnym włosiem lub mikrofibrą

Jeśli nie mamy w pobliżu możliwości skorzystania z myjki detalicznej i usług auto detailing pozostaje nam wybór między czyszczeniem ręcznym, bezdotykowym i automatycznym.

Przy ręcznym szczotkowaniu musimy zwrócić uwagę zwłaszcza na jakość włosia i kosmetyków. Dla oszczędzenia lakieru to pierwsze powinno być naturalne, można też stosować ręczniki z mikrofibry. To ultra delikatny i małoinwazyjny materiał, znany chociażby z czyszczenia okularów. Dodajmy, że przy myciu szczotka winna być stale opłukiwana, a woda wymieniana – by nie polewać brudną kolejnych elementów nadwozia. Zazwyczaj w tej opcji mycia możemy opłukać część podwozia. Wadą tego rozwiązania jest zaś czasochłonność – precyzja będzie wymagać dobrej gimnastyki.

Korzystając w myjni ręcznej ze zwykłymi gąbkami lub szczotkami z twardym włosem ryzyko pozostawienia rys wzrasta z każdym takim zabiegiem…

Myjnie bezdotykowe – szybko, bezpiecznie dla lakieru, ale niedokładnie

W ostatnich latach namnożyło się myjni bez kontaktu z pojazdem. Mają swoje zalety – momentalne podstawienie, całkowitą zależność mycia od właściciela pojazdu. Wadą tego rozwiązania jest precyzyjność. Nawet pod wyższym ciśnieniem mieszanka wody i detergentu z „bezdotykowej” nie usunie poważniejszych zabrudzeń tak jak szczotki i gąbki z myjni ręcznej. Z tej opcji skorzystamy na szybko przy stacjach benzynowych i galeriach.

Automatyczne mycie – mocne, ale inwazyjne

Niegdysiejsze wyobrażenie większości myjni w Polsce, dziś wciąż stanowi pewną część usług na rynku. I choć odchodzi się od sztucznych, „twardych” materiałów szczotek wciąż jest to technika mocno inwazyjna, narażająca lakier na szwank. Mocniej rysująca niż w myjni ręcznej, gdzie czyszczenie odbywa się z większym wyczuciem.

Pojazd „otulany” jest szerokimi warstwami myjek. Szczotki działają z dużą siłą. Nie wszyscy cenią też dokładność tego typu myjni.

Co poza myciem?

Wracając do usług detailingowych. Nie samym umyciem żyje kierowca dbający o swój pojazd. Również portfelem. Warto mieć na uwadze, że możemy zaoszczędzić decydując się na pakiet mycia, np. z odkurzaniem (wnętrze z tapicerką) oraz woskowaniem. Przy większej ilości usług możemy liczyć na indywidualną negocjację ceny. Do skorzystania z usług ręcznej myjni detailingowej w Krakowie zaprasza firma Detal Błysk.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 na 5 możliwych)

Gazeta Wielicka

Dodaj komentarz

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!