Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Jak często dokonywać przeglądów regałów magazynowych?

Mechaniczne uszkodzenia regałów są częstym zjawiskiem w miejscach magazynowania towarów. Najpopularniejszą przyczyną są oczywiście urządzenia, które służą do transportu lub też sam towar. Nasuwa się zatem pytanie, w jaki sposób oraz jak często powinno się kontrolować takie uszkodzenia?

Pierwszym dobrym pomysłem, jest wprowadzenie procedury okresowych przeglądów regałów magazynowych, biorąc pod uwagę zagrożenia, które występują w danej firmie oraz rotację towaru.

Na chwilę obecną, w przepisach nie istnieje odpowiedź na pytanie, w jakiej częstotliwości oraz w jaki sposób należy kontrolować regały, więc to pracodawca powinien sam określić cykliczność oraz metody przeglądów.

Dobrą propozycją zdaję się, w zależności od potrzeb: codzienny, tygodniowy lub roczny przegląd regałów magazynowych

Codzienna kontrola – polega na wizualnej kontroli konstrukcji regałów. Szczególną uwagę należy poświęcić na pęknięcia, odkształcenia, wgniecenia, mocowania, stabilność konstrukcji i ogólną ocenę wizualną.

Przeprowadzanie takiego przeglądu powinno odbywać się przez pracowników magazynów oraz operatów wózków widłowych, którzy bezpośrednio zajmują się obsługą magazynu, za każdym razem przed pobraniem towaru oraz przeniesieniem go na półki. Gdy pracownik stwierdzi uszkodzenie któregoś z elementów regału, powinien zgłosić to osobie, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Osoba ta jest zobowiązana do dokładnego określenie metody oraz terminu usunięcia zgłoszonego defektu i może to być każda osoba z firmy, do tego wyznaczona.

Tygodniowa kontrola – polega na przeglądzie regałów magazynowych od podłogi, przez całą ich wysokość i powinien zawierać takie aspekty jak:

  • kontrola mocowań,
  • kontrola konstrukcji,
  • kontrola uszkodzeń,
  • spis zauważonych defektów oraz ich braku.

W przypadku zauważenia uszkodzeń należy wdrożyć plan postępowania oraz podjąć decyzję o tym, czy wymagana jest natychmiastowa interwencja czy występujące defekty, nie wpływają na bezpieczeństwo i można zająć się nimi w późniejszym czasie.

Niezbędna może okazać się kolorystyczna klasyfikacja zagrożeń, na przykład:

  • czerwony kolor – to uszkodzenia, które wymagają bezpośredniej interwencji,
  • żółty kolor – niezbędna jest pilna reakcja,
  • zielony – uszkodzenie niewielkie, wymagające obserwacji

Roczna kontrola – polega na kompleksowej kontroli kompletności magazynowej instalacji, technicznego stanu poszczególnych elementów instalacji, kontrsukcji (osłon, ram). Taki przegląd powinien być wykonywany, przez personel specjalnie do tego przeszkolony. Jeżeli firma nie posiada takich pracowników, warto zatrudnić wyspecjalizowaną firmę w tej dziedzinie.

Prowadzenie przeglądów to sprawa indywidualna i może być określona w instrukcji magazynowania lub innej procedurze. Częstotliwość może różnić się od czynników takich jak wielkość magazynu, rotacja towaru. Im czynniki te będą mniejsze, tym kontrole powinny odbywać się rzadziej, jednak proponowana częstotliwość kontroli wykonywana przez na przykład kierownika magazynu wydaję się być rozsądnym podejściem i powinna na stałe zagościć w obowiązki personelu, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ważna rzeczą jest również zapoznanie się z instrukcją dostarczoną przez producenta regału.

Dodaj komentarz