Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Thassos – szmaragdowa wyspa słonecznej Grecji

15 marca 2015 roku w ramach spotkań ?Podróże małe i duże? zapraszamy do Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa na autorską prelekcję multimedialną Sebastiana R. Bielaka połączoną z pokazem filmu o greckiej wyspie Thassos.

Thassos położona jest w północnej części basenu Morza Egejskiego, a mając prawie 380 km kw. powierzchni jest jedną z największych wysp tego regionu. Jest mało znana wśród turystów odwiedzających Grecję, którzy najczęściej wybierają Kretę, Rodos czy Zakynthos. Dzięki temu ruch turystyczny na wyspie jest niewielki, a na plażach i w nadmorskich kurortach nie widać dzikich tłumów nawet w środku sezonu. Największym atutem Thassos jest krystalicznie czyste morze oraz piaszczyste, malownicze plaże. Tutaj każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Na osoby, które lubią łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem, czekają duże, szerokie plaże, położone w nadmorskich kurortach pełnych zabytków i atrakcji, takich jak Limenas, Limenaria czy Skala Potamias. Z kolei turyści, którzy wolą ciszę i spokój, mogą wybrać jedną z kilkunastu małych plaż, położonych najczęściej na uboczu lub ukrytych w niewielkich, skalistych zatoczkach. Na wyspie panuje typowy dla Grecji klimat, na który składa się specyficzny styl życia mieszkańców, portowe tawerny pełne ryb i muzyki, pięknie oświetlone kawiarenki, w których towarzyskie życie zaczyna tętnić dopiero po zmroku, rozległe gaje oliwne oraz wszechobecne kapliczki i stare kościoły.

Podczas prelekcji zobaczymy film pt. ?Wyspa Thassos. Wspinaczka na Ipsarion?, który jest relacją autora z kilkugodzinnej wspinaczki na Ipsarion ? najwyższy szczyt na wyspie.

Parę słów o autorze:
Sebastian R. Bielak ? doktor nauk technicznych, publicysta, fotograf, autor kilku książek, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą. Swoje prace publikował m.in. na łamach takich czasopism jak: ?Aura?, ?Ekoświat?, ?Gazeta Górska PTTK?, ?Las Polski?, ?Poznaj Świat?, ?Przyroda Polska? i ?Zielona Liga?. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał telewizyjny ?Podróże bliskie Naturze? na YouTube https://www.youtube.com/user/seba6241.

Spotkanie odbędzie się 15 marca 2016 roku (wtorek) o godz. 19.00 w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa (ul. Zamkowa 4, wejście B, Niepołomice).

Thassos_plakat

Wstęp wolny!

W trakcie pokazu konkurs z nagrodami.

Więcej informacji: www.mcdis.pl.

MCDiS

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach jest kompleksowym obiektem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym. Projekt MCDiS został powołany do życia na wniosek miasta i gminy Niepołomice, a samo centrum w szybkim czasie stało się jednym z najciekawszych miejsc turystycznych okolic Krakowa i całego województwa małopolskiego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!