Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Mobilne laboratorium w balonie odwiedzi Wieliczkę

Wieliczka jest trzecią lokalizacją, którą odwiedzi Balon.Lab ? mobilne laboratorium umieszczone w balonie na ogrzane powietrze. Balon wyposażony w urządzenie opracowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej wzniesie się nad powierzchnię ziemi i zmierzy poziom zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi PM10 i PM2,5.

Pomiar w Wieliczce zostanie dokonany 2 września w Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej przy ulicy Boguckiej 6 w ramach Ekopikniku organizowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wielickiego Urzędu Miasta i Gminy. Strefa aktywności Balon.Lab będzie dostępna od godziny 14; znajdą się w niej punkt edukacyjny i atrakcje dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem wydarzenia będzie postawienie balonu przez GASPOL Team.

Cząstki stałe to niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia pyłowe zawieszone w powietrzu. Tworzą się z cząstek sadzy, na których osadzają się inne zanieczyszczenia. Pył zawieszony jest niewidoczny dla ludzkiego oka i bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Przenika do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów płuc.

? Mam nadzieję, że poprzez działania edukacyjne przyczynimy się do wzrostu świadomości mieszkańców w zakresie zanieczyszczeń powietrza. Należy pamiętać, że to właśnie sektor komunalno-bytowy jest ich głównym źródłem. To szczególnie ważne w kontekście rozpoczynającego się niebawem sezonu grzewczego ? mówi Mariusz Mardyła, ekodoradca w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka.

Wieliczka to trzecia lokalizacja, w której umieszczone w balonie urządzenie zmierzy poziom zanieczyszczenia powietrza; wcześniej takie pomiary odbyły się w Piastowie i Nowym Targu. W ramach kampanii Balon.Lab przeprowadzono również cykl warsztatów mających na celu przekazanie nauczycielom i lekarzom wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza i ich wpływie na zdrowie.

? Celem kampanii Balon.Lab jest budowanie świadomości społecznej i samorządowej w zakresie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce oraz jego wpływu na zdrowie, a także edukacja na temat nowoczesnych, czystych i efektywnych rozwiązań energetycznych ? mówi Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od siedmiu lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich i nisko zurbanizowanych. Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia ? www.forumfree.pl.

Patroni kampanii Balon.Lab: Fundacja na rzecz Czystej Energii, Koło Naukowe Ochrony Środowiska, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

Dodaj komentarz