Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Co piąty pracodawca bez PUE!

Kto zatrudnia powyżej 5 osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez niego nie otrzyma elektronicznej informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. W Małopolsce prawie 20 procent pracodawców nie ma takiego profilu.

Już teraz prawie 40 proc. zwolnień lekarskich w województwie małopolskim jest elektroniczna. Od grudnia będzie to jedyna forma wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. To ułatwienie dla pracownika i firmy. Pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną informację o chorobie pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia. A przecież za każdy dzień spóźnienia ZUS musi obniżyć zasiłek o 25 procent.

Pracodawcy, aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dla płatników składek zatrudniających powyżej 5 osób jest on obowiązkowy. Pomimo tego w Krakowie ponad 25 proc. przedsiębiorców, nie uruchomiło profilu na PUE. Natomiast jeśli spojrzymy na wszystkich przedsiębiorców w województwie, również tych, którzy nie mają obowiązku rejestracji profilu internetowego, to ponad połowa z nich jeszcze tego nie zrobiła. A warto zauważyć, że mamy na terenie województwa prawie 250 tys. płatników składek.

Aby zarejestrować profil wystarczy zgłosić się na salę obsługi klienta w placówce ZUS. Jest on zakładany bezpłatnie. Dla pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z powodu ochrony danych klientów, które gromadzi ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie, poza urzędem.

Dodaj komentarz