Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

95 lat LKS Czarnochowice

W dniach 19-20 sierpnia w Czarnochowicach odbywały się uroczystości jubileuszowe 95 lecia klubu sportowego.

W sobotę o puchar starosty wielickiego rywalizowali zawodnicy młodzików, 1 miejsce zdobyli piłkarze Piasta Łapanów, 2 ? Górnik Wieliczka a 3 gospodarze. Popołudniu piłkarze 1 drużyny z Czarnochowic zwycięstwem 6-2 z Promieniem Zakrzowiec rozpoczęli swój marsz o awans do a klasy. Następnie mimo słabej pogody rozpoczęła się zabawa taneczna i nie odstraszyła mieszkańców którzy bawili się aż do późnych godzin nocnych.

(…) Cokolwiek się zdarzy, ja za tym tęsknił będę wciąż i marzył, co jedną nazwę ma: Czarnochowice.

W niedziele mały miejsce oficjalne i uroczyste obchody jubileuszu. Wstępem była o 15:30 uroczysta msza święta której przewodniczył ks. Paweł Łukaszka, zawodnicy czynnie brali udział w całej pięknej eucharystii, której sednem była wspaniała homilia ks. Pawła Łukaszki mówiąca o cierpliwości, wytrwałości, wierze oraz zdrowym duchu w zdrowym ciele każdego sportowca. Klub z Czarnochowic na tą uroczystość przygotował piękny wieniec,była również możliwość ucałowania relikwii św Pawła za co po mszy prezes klubu Krzysztof Kałuża podziękował kapłanom jak również za odprawioną uroczystą eucharystie i zaprosił wszystkich wiernych na uroczystości do klubu. Mimo padającego deszczu zarząd klubu przygotował kilkanaście parasoli, a i tak przybyło tyle osób, że nawet w strugach deszczu uczestniczyli w uroczystej akademii.

Na wstępie prezesi Kałuża i Klęsk przywitali wszystkich gości i w pierwszej kolejności podziękowali i wręczyli pamiątkowe medale i statuetki ks. proboszczowi, ks. Pawłowi Łukaszce oraz ks. Johnowi z USA, którzy specjalnie przybyli na uroczystości w Czarnochowicach. Następnie Wiceprezes Bernard Klęsk wywołał Burmistrz Artura Kozioła i wręczył mu 1 egz szalika LKS-u! Następnie prezes Kałuża podziękował Burmistrzowi za wspieranie klubu i wręczył statuetkę w kształcie boiska jako nawiązanie do tego co się wydarzy w 2018 dzięki Gminie Wieliczka czyli kapitalnego remontu boiska(nowa płyta, trybuny i cała infrastruktura sportowa) Burmistrz Kozioł w pięknym przemówieniu podsumował 95 lat klubu i życzył nam samych sukcesów. Z rąk burmistrz otrzymał prezes klubu pamiątkowy grawer oraz komplet strojów dla młodzików. Pamiątkowymi statuetkami za wspieranie klubu z Czarnochowice zostali tez uhonorowanie przez zarząd klubu Pan Krupa, Pan Ślęczka oraz Pan Panuś . Następnie Wiceprezes MZPN – Zbigniew Lach oraz prezes podokręgu w Wieliczce Andrzej Strumiński wręczyli prezesowi LKS medal 105 lecia MZPN oraz odznaczenia dla zasłużonych działaczy klubu.

Kolejnym akcentem święta było wystąpienia przedstawiciela Małopolskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, prezes Kałuża odebrał puchar ,następnie został odczytany list od prezesa MZLZS a później nastąpiło wręczenie odznaczeń dla zasłużonych piłkarzy i działaczy m. in. 2 panowie którzy grali w 1962 roku z LKS w III lidze. Wyjątkowo prezydium MZLZS przyznało tez złotą honorową odznakę prezesowi klubu Krzysztofowi Kałuża , prezes Kałuża uznał że odznaka należy się całemu nowemu młodemu zarządowi i podziękował za ten impuls i symbol ze strony LZS do kolejnych zmagań . Następnie miało miejsce piękne i wzruszające wydarzenie z rąk prezesów Kałuży i Klęska pamiątkowe statuetki jako wyróżnienie dostali 2 obecni na imprezie zawodnicy LKS (S. Szewczyk oraz F. Surówka)którzy w 1962 roku grali w III lidze i tym samym osiągnęli jak na razie najwyższy poziom klubu w historii. Kolejne 4 statuetki dla pozostałych jeszcze żyjących zawodników z 1962 zostaną im przekazane osobiście przez prezesów. Później zarząd podziękował Panią z KGW Malwa za wspieranie klubu , następnie podziękowania otrzymali strażacy z OSP, że zawsze klub może na nich liczyć i na ręce trenera J. Saja delegacja OSP wręczyła 3 piłki meczowe. Kolejne wyróżnienie i podziękowanie poszło w ręce Pani Joanny Boduch ze Starostwa Powiatowego w Wieliczce za trud, wyrozumiałość i pomoc przy organizacji 17 turniejów J.R. Zaricznego czy innych imprez wspomaganych przez Powiat Wielicki i wspieranie najstarszego klubu w powiecie wielickim a jak niektórzy sądzą najstarszego wiejskiego klubu w Polsce.

Na samym końcu pamiątkowe statuetki, dyplomy z podziękowaniami zostały wręczone 3 firmom, które w ostatnim czasie bardzo finansowo nam pomagaja m.in. zakupili nam stroje sportowe, Zakład Kamienarski Łukasz Pustelnik, firma Master Bud oraz firma oponline.pl . Wszyscy zgromadzeniu około 200 osób nawet w deszczu wytrzymało do końca akademii a finałem była prezentacja hymnu LKS-u (wyk. Z.Klęsk.K. Dudek i M. Gruszczeczka), który będzie puszczany teraz przed każdym meczem drużyn Czarnochowic. Hymn powstał na podstawie wiersza napisanego przez jednego z wybitnych mieszkańców Czarnochowic w latach 50-tych. Po bardzo nostalgicznym i miłym akcencie, zaproszeniu gości udali się na salę na poczęstunek przygotowany przez KGW Czarnochowic, wpisanie się do księgi pamiątkowej jak również na prezentacje 8 minutowego filmiku o historii LKS, filmik wzruszył do łez zgromadzonych, którzy byli pod wrażeniem tych miłych wspomnień i że skonstruował ten materiał 11 letni zawodnik klubu i syn wiceprezesa Klęska ? Hubert. Później miały miejsce liczne rozmowy dyskusje i debaty na temat działalności sportu w Czarnochowicach, niestety z powodu niepogody mecz odboi LKS z LKS Śledziejowice został przeniesiony na inny termin. Pamiątkowe medale , koszulki jubileuszowe, szaliki oraz proporczyki cały czas są do nabycia w siedzibie klubu, Zarząd dziękuje serdecznie wszystkim za udział i zaprasza na mecze ligowe wszystkich 4 a nawet 5 -oldboje naszych drużyn. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz