Odpowiednia higiena to podstawa!
Niewiele wysiłku potrzeba, aby oszczędzić sobie w życiu bolesnych borowań zębów. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i wprowadzić do swoich codziennych czynności pewną rutynę związaną z higieną jamy ustnej. Przede wszystkim mycie zębów. Minimum to dwa razy dziennie, najlepiej jednak aby czynność tą wykonywać po każdym większym posiłku. Zalecane jest również stosowanie nici dentystycznej, w celu usunięcia zalegających w szczelinach resztek pokarmu. Po szczotkowaniu poleca się także stosowanie specjalnych płynów do higieny jamy ustnej, oczywiście zawsze z umiarem. Płukanie jamy ustnej zapewniają długotrwałe uczucie czystości oraz zawierają substancje wspomagające redukcję objawów nadwrażliwości zębów.
Zalecane jest również stosowanie nici dentystycznej, w celu usunięcia zalegających w szczelinach resztek pokarmu. Po szczotkowaniu poleca się także stosowanie specjalnych płynów do higieny jamy ustnej, oczywiście zawsze z umiarem. Płukanie jamy ustnej zapewniają długotrwałe uczucie czystości oraz zawierają substancje wspomagające redukcję objawów nadwrażliwości zębów.
Profilaktyka stomatologiczna
Odpowiednia higiena jamy ustnej, częste mycie i samokontrola to jedno, ale w momencie, gdy pojawia się ból, należy wypróbować skuteczniejszych rozwiązań. Tabletki, po które najczęściej sięgamy w większości przypadków, działają krótko i mało skutecznie – zwłaszcza przy bólach pulsacyjnych, czy promieniujących. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby regularnie przeprowadzać kontrole stanu zębów i okresowo odwiedzać w tym celu gabinet stomatologiczny. Na miejscu zostanie przeprowadzone dokładne badanie i ocena, a w razie potrzeby proste leczenie.
Jak często chodzić na wizytę?
Zalecane jest, aby takie wizyty przeprowadzać co 6 miesięcy w przypadku dorosłych oraz co 3 miesiące w przypadku dzieci, u których zęby ciągle się rozwijają. Pozwoli to na uniknięcie zaniedbania jakości naszych zębów i niedopuszczenie do powstania poważniejszych ubytków, których leczenie będzie o wiele boleśniejsze i znacznie droższe. Wskazane okresy wizyt nie są regułą, stomatolog dopiero po pierwszej wizycie i zbadaniu stanu jakości zębów określi częstotliwość wizyt w jego gabinecie.
Jak przebiega kontrola u stomatologa?
Nawet najlepszy stomatolog powinien zadbać o to, aby wizyta w jego gabinecie przebiegała w komfortowych warunkach i miłej atmosferze. Podczas pierwszej wizyty dentysta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, z którego chce jak najwięcej dowiedzieć się o samokontroli higienie jamy ustnej i zębów, przebytych i aktualnych chorobach oraz przyjmowanych lekach. W koniecznych przypadkach, które wymagają leczenia, pomoże to specjaliście ułożyć właściwy plan terapii, odpowiadający indywidualnym potrzebom pacjenta.
Dodatkowo na kontroli dentysta sprawdzi m.in.:
- kartę leczenia pacjenta,
- czy w zębach znajdują się drobne lub poważne ubytki,
- w przypadku wcześniej leczonych zębów określi gdzie zostały umieszczone plomby,
- czy na zębach przeprowadzane było leczenie kanałowe,
- stan dziąseł, śluzówki i języka.
Jak znaleźć dobry gabinet?
Opinie rodziny, czy przyjaciół to najbardziej wiarygodne informacje, które pomogą podjąć decyzję co do wyboru właściwego gabinetu. Innym popularnym źródłem mogą być opinie i komentarze na forach, jednak w tym przypadku musimy traktować je z rozsądkiem, ponieważ są to wypowiedzi nie zweryfikowane, czasami mogą zawierać błędne informacje dotyczące konkretnego gabinetu. Miejsce godne uwagi, gdzie leczenie odbywa się za pomocą bezbolesnych i bezpiecznych metod, można znaleźć przykładowo tutaj. Doświadczeni specjaliści leczą nawet trudne przypadki u dorosłych i dzieci. Ponadto wykorzystują nowoczesne metody, najwyższej jakości sprzęt oraz certyfikowane preparaty, dzięki czemu masz gwarancję dobrze przeprowadzonej profilaktyki i leczenia.
Dentysta i najmłodsi
O ile dorośli w większości przypadków są na tyle odpowiedzialni, aby pamiętać o konieczności regularnych wizyt u dentysty, i mają świadomość, jak bardzo istotna jest regularna kontrola stomatologiczna, to od dzieci i nastolatków ciężko jest wymagać takiej wiedzy i wewnętrznej odpowiedzialności. To na nas jako rodzicach spoczywa obowiązek dopilnowania i odpowiedzialność za stan ich zębów. Świadomi swojej roli i obaw, jakie wzbudzają, dentyści za wszelką cenę starają się, aby dziecięce wizyty były jak najmniej stresujące. Aby osiągnąć taki efekt, dobry stomatolog stara się utrzymywać jak najbardziej swobodną atmosferę oraz stosuje najmniej bolesne z zabiegów, jakie są możliwe. W przypadku konieczności borowania malec zostaje znieczulony gazem rozweselającym lub zostaje mu podana maść przeciwbólowa. Ostatnimi czasy częstą praktyką jest wyświetlanie podczas zabiegów filmów animowanych, aby odwrócić uwagę dziecka. To jak najmłodsi zapamiętają wizyty u dentysty, jest niezwykle istotne dla dalszych losów ich zębów w przyszłości. Wyniesione z gabinetu stomatologicznego złe i bolesne wspomnienia, mogą przełożyć się na późniejszą niechęć do regularnych kontroli i całkowite zaniedbanie swoich zębów.
Jakość zębów, a jakość życia
To jak bardzo zdrowe zęby są istotne w codziennym życiu, doceni jedynie osoba, która musiała poddać się długiemu i bolesnemu ich leczeniu. Zaniedbane zęby oprócz bólu, potrafią utrudnić relacje międzyludzkie oraz wywołać wiele niebezpiecznych chorób. Istnieje korelacja pomiędzy stanem zębów a np. chorobami zatok, czy oczu.
Dbanie o swoje zęby jest bardzo ważne ze względu na codzienne samopoczucie, stan swojego zdrowia, a także portfela. Aby zachować zęby w dobrej kondycji nie trzeba wiele, wystarczy regularna higiena i okresowa wizyta u stomatologa.
Dodaj komentarz